کمپانی Schneider

شرکت اشنایدرالکتریک یک شرکت فرانسوی است که فعال در زمینه تولید و ارائه تجهیزات الکترونیکی و مهندسی برق است، که تخصص و تمرکز اصلی آن در انتقال انرژی الکتریکی می باشد. این شرکت در سال 1836 تاسیس شد و در سال 1981 توسعه یافت. از اوایل سال 2010، این شرکت با خرید شرکت های Trio, Citect, Control Microsystem نقش خود را  به عنوان یک پیشرو در زمینه مدیریت انرژی و اسکادا توسعه داده است.

کمپانی
Citect
کمپانی نرم افزاری Citect استرلیا در سال 1973 تاسیس شده و از آن زمان تاکنون به عنوان یکی از شرکت های برتر در زمینه نرم افزار مانیتورینگ و اسکادا در سیستم های صنعتی و همچنین نرم افزارهای جانبی جهت تهیه گزارش گیری های دقیق، ارتباط با پایگاه های داده و ارتباط با مدیران لایه های میانی و بالا در صنعت مطرح بوده است.
این شرکت نرم افزار Citect SCADA را به عنوان نرم افزار پایه سیستم های متنیتورینگ و اسکادا به شکل یک بسته کامل ارائه نموده و در کنار آن نرم افزار Citect SCADA Historian را به عنوان بستر تهیه گزارش ها، داده ها، تهیه گزارش های مدیریتی و ارتباط با لایه های میانی و بالایی توسعه داده است.
این شرکت با سیاست عدم وابستگی به سخت افزار، نرم افزار های خود را به شکلی توسعه داده است تا بتوانند با انواع سخت افزارهای شرکت های مختلف فعال در زمینه اتوماسیون صنعتی ارتباط برقرار کنند.
در این راستا با توسعه بیش از 250 راه انداز (Driver) سخت افزارهای مختلف و همچنین پروتکل های استاندارد صنعتی، توانایی ارتباط با بیشتر سخت افزارهای موجود در جهان را در اختیار نرم افزارهای خود قرار داده است.
برخی از مشخصات این نرم افزارها عبارتند از :
·         مجهز بودن به بیش از 250 راه انداز جهت اتصال به انواع PLC ها، کنترلرها، RTU ها و دیگر سخت افزارها
·         مجهز بودن به پروتکل های صنعتی استاندارد از قبیل DNP3,Modbus/TCP,Modbus/RTU .....................
·         قابلیت اجرا بر روی کامپیوترهای PC
·         محیط گرافیکی ساده و پر قدرت
·         مجهز بودن به کتابخانه ای متنوع از علائم از پیش آماده شده
·         قابلیت افزونگی(Redundancy) در پیکر بندی های مختلف
·         قابلیت Client,Server
·         انواع گزارش ها توسط نرم افزار Citect SCADA Historian
·         انواع گزارش های مدیریتی و بر قراری ارتباط با لایه هایی بالاتر
·         قابلیت ارتباط و نمایش صفحات مانیتورینگ از طریق (Citect Web Client) Web Browser
 
کمپانی Trio
کمپانی استرالیایی Trio یکی از شرکت های پیشرو در زمینه ارتباطات داده به شکا رادیویی در سیستم های تله متری به شمار می آید.
این رادیو مودم ها از کیفیت و اطمینان بالایی برخوردارند و این موضوع سبب شده که این محصولات تقریبا در تمامی پروژه های تله متری به کار گرفته شوند.
رادیو مودم های این شرکت در دو نوع باند UHF و باند آزاد 2.4 GHz بوده و هر دو توپولوژی PTP(Point to Point) و PTMP(Point to Multi Point) را پشتیبانی می نمایند. رادیو مودم های این شرکت برای کار در محیط های سخت و صنعتی طراحی شده و توانایی کار در محدوده دمایی وسیعی را دارا می باشند. این رادیوها با داشتن خصوصیات منحصر به فرد، قابلیت انعطاف بالایی را در اختیار طراحان سیستم ها می گذارند.
برخی از مشخصات این رادیو مودم ها عبارتند از:
·         ارائه شده در دو سری باند UHF و باند آزاد 2.4GHz
·         محدوده فرکانسی 370 MHz تا 520 MHz برای رادیوهای UHF
·         بر بالا
·         حساسیت بالای گیرنده
·         قابلیت ارسال شبکه اترنت با برد بالا (سریJ)
·         توپولوژی های PTP و PTMP
·         رادیومودم های  UHF با توانایی کار به صورت Remote Station و تکرار کننده به طور همزمان (سریE)
·         رادیو مودم های باندآزاد با توانایی کار به صورت remote Station و تکرارکننده به طور همزمان با به کار گیری تکنولوژی های KwikStream وLinkXtend و MultiStream. توسط این تکنولوژی ها امکان استفاده از این رادیوها به عنوان Master،Slave و Repeater در نقاط مختلف شبکه وجود دارد.
·         توانایی در بازه دمایی وسیع
·         ارائه تمامی لوازم جانبی (آنتن،کابل،برق گیر،......)
·         توانایی برنامه ریزی مجدد از راه دور (Remote Confing)
·         قابلیت افزونگی (Redundancy) در رادیوهای EH
 
کمپانی Contol MicroSystems
کمپانی کانادایی Contol MicroSystems از جمله شرکت های پیشرو زمینه تحقیق، توسعه و ارائه RTU و محصولات اسکادا بوده و تجهیزات قدرتمند و قابل انعطافی را جهت کنترل و مانیتورینگ از راه دور در اختیار می گذارد.
ماژول های SCADAPack این شرکت، قابلیت های مانیتورینگ و ارتباطات RTU ها را با توانمندی پردازش و جمع آوری اطلاعات PLC ها را همزمان در اختیار طراحان سیستم های اسکادا قرار می دهند .
این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که هم در محیط های صنعتی و هم در محیط های دور افتاده و در گستره دمایی وسیع و رطوبت بالا کارایی داشته باشند.از جمله خصوصیت های برجسته ارائه شده در RTU های SCADAPack مصرف کم انرژی آن هاست. از آن جا که در بیشتر موارد تامین انرژی الکتریکی برای ایستگاه های راه دور دشوار بوده و این ایستگاه ها توسط باطری خورشیدی فعال می شوند، ویژگی کم مصرف بودن این ماژول ها استفاده از آن ها را در کنار باطری های خورشیدی امکان پذیر می نماید.
برخی از مشخصات ویژه این RTU ها عبارتند از :
·         مجهز بودن به پردازشگرهای 16 بیتی و 32 بیتی
·         طیف وسیع I/O ها (بروی کنترلر و همچنین مادول های توسعه)
·         پشتیبانی از پروتکل های DF1,DNP3,Modbus
·         محیط برنامه نویسی IEC 61131-3
·         دارای پورت های ارتباطی سریال (RS485,RS232) و اترنت
·         توان مصرفی پایین
·         محدود دمایی وسیع
·         قابلیت برنامه ریزی از راه دور